Cena MAP – definicja pojęcia

Zarządzanie cenami MAP i jego rola we współczesnych przedsiębiorstwach amerykańskich

W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej coraz popularniejsze staje się zarządzanie cenami MAP (z angielskiego Minimum Advertised Price – minimalna cena reklamowana). Jak wskazują badania przeprowadzone przez światowej sławy specjalistów, przeciętne marki współpracujące z dużą ilością dystrybutorów internetowych, zmagają się z problemem naruszeń cen w przypadku aż 23% swojego asortymentu. Oprócz tego, średni spadek cen produktów plasuje się na poziomie 17% poniżej cen sugerowanych.

Cena MAP – dokładna charakterystyka pojęcia

MAP jest stosowane tylko w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jest to najniższa cena, po której dana osoba mająca umowę z producentem można sprzedawać towary bez ryzyka, że dana umowa zostanie zerwana. Jest to zatem polityka, dzięki której producenci ustalają ceny minimalne dla dystrybutorów i kontrahentów, którzy zajmują się sprzedażą ich towarów w dalszych kanałach sprzedaży.

MAP a cena właściwa produktu

Należy jednak pamiętać o tym, że polityka MAP nie określa w sposób dokładny ceny właściwej produktów, które sprzedaje się za pomocą danego kanału. Jej rola sprowadza się do tego, by uniemożliwiać pośrednikom drastyczne zaniżanie cen. Sklepy mogą sprzedawać produkty poniżej ceny MAP, jednak w takich przypadkach grozi im rozwiązanie umowy z danym producentem. Producenci szybko uzyskują takie informacje dzięki ścisłemu monitoringowi dystrybutorów, zatem naruszanie cen MAP nie jest opłacalne.

Źródło informacji: https://dealavo.com/pl/2019/03/07/przewodnik-po-cenach-map-vs-msrp/

Leave us a Message