Kiedy potrzebna jest kolokacja serwerów?

Na rynku usług hostingowych dominują ostatnio przede wszystkim rozwiązania udostępniające przez miejscem do przechowywania danych lub nawet moc obliczeniową czy paniu na kompleksowym środowiska wykorzystywane do różnych celów. Czasami jednak nie zależy nam na dostępie do serwera umieszczonego gdzieś w środowisku dostarczanych przez producenta takich rozwiązań ale bardziej interesuje nas utrzymaniem naszego serwera i dostarczenie mój sieci odpowiedniej przepustowości. W takiej sytuacji bardziej zainteresuje nas kolokacja serwerów w centrum danych jednego z dostawców rozwiązań sieciowych.

Kolokacja a hosting

Na czym polega hosting, wie chyba każdy, kto zajmuje się na co dzień technologiami sieciowymi.  Na tle zaawansowanych technologicznie rozwiązań w chmurze, kolokacja serwerów jawi się jako usługa bardziej skomplikowana. Dostawcy hostingu oferują dziś w pełni skonfigurowane i zautomatyzowane platformy do rozwoju oprogramowania, świadczenia usług internetowych, zastosowań e-commerce, czy choćby po prostu prowadzenia bloga.

Kolokacja, czyli dzierżawa miejsca w serwerowni.

Jeżeli jednak mamy własny sprzęt, ale nie jesteśmy w stanie zapewnić mu fizycznie odpowiedniego miejsca do pracy, wtedy możemy wykupić miejsce nie na serwerze, ale miejsce na serwer –  w serwerowni albo centrum danych.

Kolokacja w praktyce.

W praktyce, kolokacja oznacza bowiem po prostu możliwość wstawienia własnego serwera do centrum danych zewnętrznej firmy, która zobowiązuje się dostarczyć mu między innymi sieć szerokopasmową o określonej przepustowości. Jest to bardzo ciekawe rozwiązanie i warto o nim pamiętać.

Leave us a Message