Quad – co warto wiedzieć przed zakupem?

 

Quadem określane są czterokołowe i otwarte pojazdy do jazdy w każdych warunkach. Nie mają one kabiny dla kierowcy. Znajdują zastosowanie w rolnictwie, leśnictwie, ratownictwie górskim oraz w wojsku. Mogą również służyć do jazdy rekreacyjnej.

Pojazdy te charakteryzują duże opony, które posiadają zmniejszone ciśnienie, co ułatwia przemieszczanie się na wąskim gruncie, natomiast kierowca musi siedzieć na quadzie okrakiem.

Warto wiedzieć, że quady dzieli się na lekkie oraz zwykłe.

Przed kupnem warto sprawdzić, czy dany quad części używane można z łatwością zakupić. Jest to bardzo ważne w razie ewentualnego uszkodzenia pojazdu. Co więcej, trzeba zastanowić się, w jakich warunkach będzie użytkowany pojazd. Przykładowo, quad terenowy jest bardzo wymagający w obsłudze oraz nieprzydatny osobom, które interesują się rekreacyjnymi przejażdżkami, gdyż jest to sprzęt najczęściej stosowany w leśnictwie, wojsku oraz rolnictwie.

Jeżeli kupujemy quad po raz pierwszy, to najlepiej wybrać komfortowy oraz prosty w obsłudze pojazd o stosunkowo niewielkim silniku o prędkości nie większej niż 45-50 km/h, gdyż w innym przypadku wymagane jest posiadanie odpowiednich umiejętności.

Jeśli chodzi o quad części używane są tańsze od nowych i na rynku ich wybór jest spory.